Gran Canaria, Kanárské ostrovy – balíme se na cestu (2)

Na cestě do zahraničí jsme byli již několikrát, přesto pro nás bylo balení na Kanárské ostrovy velkou výzvou. Co jsme vzali s sebou na plánovanou pěti-týdenní cestu pro dva dospělé a dvě děti? Jak nafukujeme batohy my vám právě nyní popíšeme.

Pokud máte děti, dobře víte, kolik harampádí s sebou, jako rodiče, taháme. Ať je cesta dvoudenní či týdenní, věcí je vždy tolik, kolik se jen vleze.

Tentokrát jsme museli přemýšlet opravdu důkladně. Delší cesta nás nutila věcí na hromádku přidávat, maximální velikost a váha zavazadel stanovena leteckou společností nás nutila odebírat. Představa dvou dětí na ramenou, dvou odbavených zavazadel, dvou příručních zavazadel a cestovního kočárku nás nutila hromadu zmenšit ještě razantněji. 

Jak jsme tedy sbalili věci potřebné pro čtyřčlennou rodinu do dvou odbavených zavazadel? Vlastně velmi jednoduše. Udělali jsme z potřebných věcí nepotřebné.

Oblečení celé naší rodiny jsem poskládala na velkou hromadu a každý večer se k ní vrátila, abych odebrala věci, které se již potřebné nezdály. Po několika dnech byla hromada tak akorát, aby naplnila první batoh. Ačkoliv jsem z množství oblečení měla obavy, bylo ho pro každého z nás dostatek na celý jeden týden. A protože vybrané ubytování nabízelo pračku, vyřešili jsme i běžné starosti chlapů “čuníků”, kteří občas spotřebu oblečení zvýší i několikanásobně.

Při balení oblečení si zkuste vybavit situace, které vás na dovolené mohou potkat a představte si všechny členy rodiny od hlavy až k patě. Co mají na sobě?

Značnou část druhého batohu zaplnily léky. Na těch jsme z důvodu delší cesty do vzdálenější destinace nemohli šetřit, proto naše lékárnička obsahovala vše od léků proti zvracení, průjmu, horečce, přes antibiotika, antihistaminika, až k mastičkám, obvazům či naší oblíbené tekuté náplasti, kterou doporučujeme zabalit na cestu opravdu každému.

Nezanedbatelnou část naplnily dětské pleny, které jsme tou dobou potřebovali pro oba kluky. O možnosti zakoupit pleny přímo na ostrově jsme pochopitelně věděli, kusy na první dny však své místo přesto zaplnily.

Informace o dostupnosti kojeneckého a dětského zboží jsme dopředu ověřovali a v případě Kanárských ostrovů byla nabídka dostatečně pestrá, cena těchto produktů však byla oproti České republice podstatně vyšší. Tamní nabízené značky a jejich chuť nám však příliš blízká nebyla, a tak bychom na další cestu vezli vlastních zásob více. V době cesty jsem Tobiáška plně kojila a z kojenecké výživy jsme tak vezli pouze dvě balení instantních kaší a pár sklenic dětské přesnídávky. 

Drogerie byla další kategorií, která naše batohy zatížila. Potřeba ušetřit další místo nás donutila vzít jedno společné mýdlo pro všechny členy rodiny. Nezbytnou drogerii jsme s manželem zabalili každý za sebe, protože jsou naše potřeby odlišné.

Další výzvou byla kosmetika s ochranou proti slunci, kterou u cesty za teplem vnímáme jako velmi důležitou, a jejich výběr nemusí být snadný. O tom, jakou kosmetiku používáme my, vám píšeme v samostatném článku “S dětmi na pláž”.

Zbývající místo zasypaly hračky, které si Šimonek s Tobiáškem vybrali. Ačkoliv jich měli povolených jen pár, šlo o hračky, které místem nešetřily.

Postranní kapsa sbalila ještě například žlučové mýdlo, které se výborně hodí na skvrny, kterých je u nás, na cestách s dětmi, nemálo. Žlučové mýdlo doporučujeme opravdu všem, kteří se na podobnou cestu chystají.

A co dělat, když místo už opravdu dojde? Pokud s sebou vezete kočárek, lze zneužít výjimek, které se na něj pro leteckou dopravu vztahují. Na dětský kočárek v letadle nejsou aplikovány stejné velikostní a váhové limity jako na běžné odbavené zavazadlo. Volné místo v úložném prostoru kočárku lze perfektně využít, nám pomohlo s převozem bot, plovací vesty, deky i dětského nosítka. Slyšeli jsme o případech, kdy obsah kočárku při odbavení kontrolovali. Na takovou situaci je lepší být připraven(a) a mít po ruce tašku, do které můžete zamítnuté věci přemístit. Personál bývá v těchto případech vstřícný a vybavení pro děti vám na letišti nenechá.

Do příručních zavazadel jsme mimo všech potřebných dokumentů a cestovních dokladů sbalili elektroniku, která do odbavených zavazadel nepatří. Zbývající místo jsme zaplnili jídlem a hrami pro děti, o kterých detailně píšeme v článku “S dětmi letecky”.

A pokud i přesto na něco zapomenete, nepanikařte. V cílové destinaci jsou na děti zvyklí a drtivou většinu potřebného vybavení pořídíte na místě.