S dětmi letecky

Co si sbalit do příručního zavazadla

Každé dítě od dvou let s sebou může na palubu letadla vzít příruční zavazadlo. Podoba tohoto zavazadla může být různá. Někdo bere malý kufřík, někdo cestovní tašku, batoh, nebo dokonce igelitku. Záleží na vás co preferujete. My cestujeme s jedním větším batohem, menším batohem (ten využíváme na běžné malé výlety nebo procházky po městě) a látkovou taškou.

Na prvním místě balíme samozřejmě všechny potřebné dokumenty, pasy atp., které se předkládají leteckému personálu ještě o něco častěji z důvodu pandemie.

Přímo do letadla balíme veškerou elektroniku, protože ta se nesmí nacházet v zavazadlovém prostoru. Jelikož těchto věci máme opravdu hodně, zabírají nám značnou část obsahu většího batohu. Šimonek miluje pohádky, snad jako každé dítě, tudíž s sebou všude vozíme tablet. Původně jsme byli vůči takové vymoženosti skeptičtí, ale čas ukázal, že to byla skvělá koupě, protože tento přístroj používáme hojně právě při cestování. Kromě pohádek tam máme různé hry pro děti, které toho našeho kluka parádně baví.

Vždy bereme jedno náhradní oblečení pro oba syny, protože znáte to – děti. Opravdu jsme kluky museli několikrát převlékat. Jednou se nám dokonce stalo, že jsme tuto náhradní garderóbu zapomněli sbalit, a co se tak asi mohlo stát. Samozřejmě, že Šimonek na sebe vylil půlku pití a pak se rozčiloval, že má mokré tričko. Už si ani nepamatuju, jak jsme to vyřešili, každopádně jsem lamentovala nad tím, že jsem to měla sbalit.

Další nedílnou součástí je jídlo. Úplně cokoliv, co mají vaše ratolesti rády. Pro naše děti vždy balím nějaké piškoty, sušenky (snažím se vybírat plnohodnotně, ať neobsahují přemíru cukru, protože nechceme, aby nám děti pobíhaly po letadle jako zběsilé, že ano :D), ovocné kapsičky, dále nějaké ovoce např. jablko nebo hrozny, super je taky mrkev (ta zabaví i ty menší strávníky), bonbóny (lízátko), které se hodí skvěle na vzlet a přistání letadla, aby dětem nezaléhalo v ouškách (na tuto situaci můžete využit i dudlík, kojení, nebo nějaký nápoj). Samozřejmě bereme i dětskou lahev s vodou. Pokud váše dítě pije UM můžete si ho s klidem vzít s sebou, personál vám všude s ochotou poskytne horkou vodu, nebo si můžete vzít horkou vodu do termosky. Letecké společnosti jsou opravdu vstřícné, co se týče dětského sortimentu, takže na palubu si můžete vzít v podstatě cokoliv, co běžně vaše dítě jí a pije.

Zábava pro dítě po dobu letu

Pro hodně dětí je letiště a cesta letadlem super zážitek, takže je o zábavu postaráno, i když mnohdy jen na pár minut. Počáteční nadšení se rázem změní, když je dítě “uvězněno” v malinké sedačce palubního prostoru a začne se nudit. Do příručního zavazadla bereme našemu tříleťákovi jeho oblíbenou knížku, nějaké malé autíčka, gumová zvířátka a jeho parťáka Mickey Mouse. Tohle všechno ho spolehlivě zabaví na cca hodinku. 

Pak přichází na řadu plán B – nová hračka. Před plánovanou cestou koupíme něco nového, například knížku se samolepkami (vždy slaví úspěch), nebo nové autíčko atp. A pokud Šimonek nespí nebo nejí, přichází na řadu plán C – tablet. V tomto kouzelném přístroji se nachází jeho oblíbené pohádky, nebo si čas krátí hraním her, které jsou určené jeho věkové kategorii. 

Do malé přihrádky v batohu umístíme dvě nebo tři pastelky a nějaký papír, kdyby si chtěl malovat.

Pro našeho skoro jednoročního chlapečka bereme jeho oblíbeného plyšáka a jednu hračku , která ho aktuálně nejvíc zajímá. Takto malým dětem většinou stačí hračky “nehračky”, které se nacházejí všude v letadle. Jsou to například prospekty, palubní menu, pás, kterým se poutá, zkátka cokoliv, co ho nějak zaujme. Výhoda  cestování s malými miminky, je ta, že často spinkají. To znamená, že pro ně nepotřebujeme vymýšlet tolik aktivit, jako je tomu u starších dětí. A taky našeho malého jedlíka zabaví jídlo, hodně jídla. Pokud je nejhůř, můžete samozřejmě s dítětem na ruce (za ruce) procházet části letadla, ovšem ulička mezi sedadly je hodně stísněná, takže doporučujeme co nejdelší čas zůstat na svých místech.

Co je ale nejdůležitější a na co nesmíme zapomenout? Je to dobrá nálada a trpělivost, spoustu trpělivosti. S dětmi je to občas složité a ne všechno vychází podle plánu. ovšem je třeba to brát s nadhledem a připravit se na různé možnosti, které mohou nastat. Určitě se setkáte s nechápavými pohledy některých cestujících typu “proč ti lidi cestují s dětmi, snad tady nebudou celou cestu řvát”. Nad tím si nelamte hlavu a nic si z toho nedělejte, lidé jsou různí, a bohužel někdy zbytečně nabubřelí a dramatičtí. Když Vy budete v pohodě, vaše děti budou také, tomu věřte!