Výšlap na Velikou Planinu

Lokalita Slovinsko
Vhodné pro kočárky Ne
Naše hodnocení

Velika Planina je náhorní plošina v Kamnicko-Savinjských Alpách. Tato oblast začala být využívaná již v 15. století pastýři z nedaleké obce Kamnik. Ti hledali způsob, jak šetřit půdu v údolí a svůj dobytek proto na celé léto vyháněli zde. A pasteveckou tradici si drží dodnes.

Co zde najdete?

Dnes zde stojí 202 dřevěných salaší a stavba dalších je zakázána. Ačkoliv je podoba interiérů většiny z nich zcela obměněná, řada z nich je dlouhodobě obývána pastýři, kteří se starají o dobytek a zpracovávají mléko či sýr. Ostatní jsou ve vlastnictví firem, kteří je provozují mnohdy jako luxusní turistické ubytování.

V létě se setkáte s volně pasoucím se dobytkem a budete mít možnost zakoupit domácí výrobky od místních pastýřů. Nezapomeňte navštívit Jeskyni Vetrnicu, Kapli Marie Sněžné či Preskarjevo pastýřské muzeum. V zimě si zde užijete nádhernou lyžovačku.

Jak se sem dostat?

Velika Planina je i přes její nadmořskou výšku přes 1.500 m n. m. velmi snadno dostupná. Je jen na Vás, zda se na vrchol necháte pohodlně dopravit lanovkou, nebo si dáte do těla pěším výstupem.

Lanovkou

Kabinová lanovka modernizována roku 2011 zde dopravuje návštěvníky již 60 let. Spodní stanici najdete v údolí ​​Kamniške Bistrice, odkud vás vyveze pod Planinu. Pokračovat můžete pěšky, nebo přesednout na navazující sedačkovou lanovku a nechat se vyvést až nahoru.

Pěšky

Vyjet vlastním autem až na Planinu smí pouze provozovatelé salaší a druhou možností je tak vyšlápnout na Planinu pěkně po svých. Pokud si chcete dát pořádně do těla a netlačí Vás čas, vyražte z údolí Kamniške Bistrice a počítejte s výšlapem po prudké lesní stezce. 

Snadnější alternativou je výšlap od jednoho z parkovišť, která můžete za poplatek 7 EUR využít. Tyto parkoviště najdete v různé vzdálenosti od vrcholu na jižním úpatí hor a vedou z nich stezky různé délky a obtížnosti. I na tuto variantu si však vymezte dostatek času. Tuto variantu jsme vyzkoušeli a při návštěvě s dětmi jí můžeme určitě doporučit.

V případě pohodlného výstupu lanovkou můžete parkovat přímo u spodní stanice lanovky. Při pěším výstupu využijte jedno ze tří parkovišť na jižním úpatí. Silnice vede kolem všech tří a je jen na Vás, jak vysoko budete chtít vyjet autem a kolik toho vystoupáte po svých). Parkování je zpoplatněno částkou 7 EUR.

Využít můžete nabídku občerstvení hned u několika salaší, kde najdete především mléčné výrobky od místních pastýřů.