Zastávka u Zeleného jezera (Grüner See)

Rakousko je pro svá křišťálově čistá jezera proslulé. Jedno z nich, Zelené jezero, je však čisté natolik, že se drží v žebříčku těch nejkrásnějších a nejpozoruhodnějších jezer v Evropě. Víte proč?

Lokalita Štýrsko, Rakousko
Délka trasy 3.7 km
Převýšení 97 m
Náročnost
Vhodné pro kočárky Omezeně
Naše hodnocení

Rakousko je pro svá křišťálově čistá jezera proslulé. Jedno z nich, Zelené jezero, je však čisté natolik, že se drží v žebříčku těch nejkrásnějších a nejpozoruhodnějších jezer v Evropě.

A čím je tedy tak zajímavé?

Zelené jezero je kolem do 400 metrů dlouhé a do 300 metrů široké a 1 až 12 metrů hluboké. Jeho podoba a velikost je proměnlivá nejen na aktuálním ročním období, ale také na vydatnosti předchozí zimy, proč? 

Sníh na vysokých a strmých svazích, které se nad jezerem tyčí, začnou na jaře tát. Voda protéká přírodním vápencovým filtrem přímo do jezera, které se naplní až do jeho maximální hloubky 12 metrů. Po zbytek roku hladina pozvolna klesá a na podzim či v zimě tak může být jeho hloubka i menší než 1 metr.

Grüner See je obklopeno turistickými stezkami i lavičkami, které na jaře z velké části zmizí pod hladinou. A pod hladinou také zmizí některé stromy, keře či menší skalnaté útesy. Pod vodní hladinou tak vzniká zcela nový svět, což je opravdovou raritou.

Není proto divu, že toto kouzelné místo přitahuje v průběhu celého roku řadu návštěvníků. Donedávna bylo jezero tahounem také pro potápěče i plavce, protože však jejich přítomnost vodě neprospívala, byla jakákoliv aktivita ve vodě zakázána.

Ačkoliv dnes můžete obdivovat kouzlo tohoto jezera pouze ze břehu, za návštěvu to určitě stojí. Procházka kolem jezera není náročná a po vybrané stezce se dá zvládnout i s kočárkem. 

Parkování je možné na jednom ze dvou parkovišť. První z nich, odkud vede i naše doporučená trasa je vzdálené necelé 2 kilometry od jezera, druhé stojí téměř přímo u jezera. Obě parkoviště jsou zpoplatněné částkou 5 Eur bez ohledu na to, kolik času zde strávíte.

Pokud nemáte drobné, nevadí. Na kraji parkoviště stojí dřevěný domeček, u kterého je ze strany silnice trošku nešikovně schovaný automat, který vám rozmění.

Před prvním (vzdálenějším) parkovištěm najdete menší hostinec s bohatým výběrem občerstvení s rozumnými cenami a velmi milou obsluhou.

Doporučená trasa

Stáhnout GPX