Gran Canaria, Kanárské ostrovy – potřeba vycestovat (1)

Cesta na Kanárské ostrovy nebyla plánovaná a destinace nebyla preferovanou. Přesto jsme zde zažili tolik, jako bychom ji plánovali měsíce. Ostrov Gran Canaria nám během pěti týdnů obrátil životní hodnoty vzhůru nohama. Co vše jsme zažili a čím si nás tento malebný ostrov získal vám popíšeme v několikadílném seriálu.

Potřeba vycestovat

První výrazná omezení svobody přišla do České republiky v březnu 2020. Přestože v nás vyhlášení nouzového stavu vyvolalo nejrůznější pocity, opatření jsme respektovali a nastavené restrikce se snažili dodržovat. První dny zvykání na nová pravidla nebyly žádnou katastrofou, s přibývajícími týdny nás však situace začala výrazně ovlivňovat a čím více jsme si chránili své fyzické zdraví, tím více jsme ubližovali tomu psychickému.

Když došlo v květnu 2020 k uvolnění, vůbec poprvé jsme si uvědomili, jak vysokou pozici zaujímá svoboda v našem žebříčku hodnot. Téměř okamžitě a bez váhání jsme začali hledat důvěryhodné a platné informace o cestování a destinacích, které tou dobou zvládali situaci lépe. Z důvodu těhotenství mé ženy Kristýny jsme vybírali o to pečlivěji.

O tři týdny později jsme vyrazili do baby-friendly hotelu Family Hotel Amarin, nedaleko neméně kouzelného městečka Rovinj v severním Chorvatsku. V resortu, kde jsou děti na první místě, jsme strávili dva osvěžující týdny, které nám získaly energii na další měsíce. Přesto ji nebylo dostatek na vše, co nás teprve čekalo.

Dlouhá a chaotická omezení zasáhla naši rodinu a naše blízké v osobním i pracovním životě. Přestože podnikám v oboru, který pandemie spíše posunula, tvrdé restrikce zasáhly mé zákazníky natolik, že někteří z nich zcela ukončili činnost. Pocit relativního bezpečí byl pro nás pochopitelně uklidňující, z blízkého okolí však přicházelo tolik špatných zpráv, že se je nedalo přehlížet. Dlouhé několikaměsíční období s nejistými zítřky nás měnilo natolik, že jsme mu dovolili vkrást se do našeho vztahu, aniž bychom si uvědomovali, co za tím stojí.

Když jsme na zelený čtvrtek našli pár chvil pro sebe, otevřeně jsme se jeden druhého ptali, proč není náš vztah takový, jaký byl dříve. Ať za tím stál pivní Velikonoční speciál, který jsme v tu chvíli popíjeli, nebo letní šaty, které na sobě Kristýna měla, a které mi tak silně připomínaly naší poslední dovolenou, problém jsme našli. Vzpomínky na zahraniční cesty nám okamžitě vyčarovaly úsměv na tváři, návrat do současnosti nám tváře zmrazil.

A to jsme museli změnit.

Proč Kanárské ostrovy

Ještě tentýž večer jsme začali hledat informace o destinacích, které byly v době pandemie otevřené. K našemu překvapení jich bylo ještě méně, než jsme si vůbec mysleli. Některé destinace blokovala Česká republika, jiné naopak blokovaly ji. V dalších destinacích bylo riziko nákazy příliš vysoké nebo úroveň jejich zdravotnictví byla natolik špatná, že jsme nechtěli podstupovat riziko žádné. V dalších byla nezbytná karanténa, kterou jsme nechtěli absolvovat, a seznam zemí se zúžil ještě více nastavením limitu do šesti hodin doletové vzdálenosti. A protože nás po tuhé zimě v České republice lákala cesta za teplem, Kanárské ostrovy se staly téměř jasnou volbou.

Snaha o rezervaci ubytování na nejžádanějším ostrově Tenerife nás brzy unavila, a tak jsme začali hledat na ostrovech okolních. Zatímco pandemii v číslech zde zvládali lépe, cestovní ruch byl paralizován více, než se na první pohled zdálo.

Po dnech i nocích strávených na platformách Booking, TripAdvisor, Airbnb, portálech cestovních kanceláří i přímé komunikaci s vytipovanými hostiteli jsme nalezli vhodné ubytování v přístavním městečku Puerto Rico na jižní části ostrova Gran Canaria.

Příprava na cestu v době Covid-19

Špendlík na mapě byl umístěn, do termínu plánovaného odletu zbývalo jen několik málo dní, příprava na cestu si proto nemohla dát na čas.

Letenky

O aktuálních možnostech letecké dopravy jsme se pochopitelně zavčas informovali, přesto jsme nákup letenek odložili. V případech hledání v jedné destinaci bychom zakoupili letenky dříve, protože jsme však hledali vhodné ubytování napříč všemi sedmi ostrovy, možností cílových letišť bylo několik.

Přestože byl výběr letů z České republiky do Las Palmas v době pandemie velmi omezený a jediný rozumný spoj letěl pouze dvakrát týdně, s cenami to bylo zcela opačné. V různé hodiny a dny se ceny letenek chovali podobně, jako vozík na horské dráze. Stejně tak stačilo překliknout na jinou webovou stránku a mohli jsme ušetřit, nebo také připlatit, i několik tisíc.

O tom, jak najít tu nejvýhodnější letenku a využít třeba i možnosti travel-hackingu se budeme věnovat v dalším článku, tentokrát jsme nejlépe pořídili s vyhledávačem Pelikán.cz. 

Restrikce se v České republice měnily jako ponožky a spolehnout se na platnost jakýchkoliv opatření k datu plánovaného návratu se bohužel nedalo, zakoupili jsme tak letenky pouze jednosměrné. A dobře jsme udělali.

Cestovní pojištění

Jako rodina jsme pro cestování celoročně pojištěni. Přesto jsme museli zajistit pojištění nové. To dosavadní nekrylo rizika spojené s nemocí Covid-19. Dva dny důkladného srovnávání veřejných nabídek a komunikací s několika srovnávači, které jsou mnohdy schopni zajistit výrazně lepší podmínky, nás dovedly k nabídce celoročního pojištění společnosti AXA Assistance.

Nejen v době pandemie se může hodit pojištění storna cesty. Tento typ pojištění lze však sjednat pouze do jednoho až dvou dnů od nákupu dovolené a téměř vždy nejméně čtrnáct dnů před vycestováním (dle pojišťovny). Nezbylo nám než doufat, že do cesty nic nevstoupí.

Cestovní doklady

Platnost občanského průkazu je omezená nejen počtem let, ale také podobou. Protože jsme pro staršího syna Šimonka vyřizovali občanský průkaz již v deseti měsících, podobu šlo o téměř dva roky později vyčíst jen velmi těžce. Pro mladšího syna Tobiáška jsme neměli průkaz žádný, proto jsme zarezervovali nejbližší volný termín na Městském úřadě, kde jsme vyřídili zrychlené cestovní pasy do pěti pracovních dnů.

Lhůta pro vydání cestovního pasuDěti mladší 15 letOsoby starší 15 let
běžné vydání do 30 dní100 Kč600 Kč
Zrychlené vydání do 5 pracovních dní1.000 Kč3.000 Kč
Zrychlené vydání do 24 hodin
(nutnost vyzvednutí v Praze)
2.000 Kč6.000 Kč
Srovnání lhůt a cen pro vyřízení cestovního pasu.

Půjčení automobilu

Výhodné podmínky pro zapůjčení automobilů mnohdy nabízí samotné letecké společnosti, jindy je lze najít prostřednictví srovnávačů, přímým oslovením konkrétních autopůjčoven, nebo zapůjčením P2P (peer to peer), kdy auto zapůjčuje soukromá osoba, která jej v danou chvíli nepotřebuje.

Pár e-mailů s tamními autopůjčovnami, na které jsme získaly kontakt přes našeho hostitele, nám získaly velmi výhodné podmínky zahrnující nejen prémiové pojištění, ale také autosedačky pro děti.

Testování Covid-19 a související dokumenty

V době naší cesty jsme nespadali do věkové kategorie s otevřenou možností očkování a pozitivně testováni jsme nikdy nebyli, absolvovat PCR testy proto bylo jasnou nutností. Ačkoliv jsme trefili období vůbec prvního plošného testování dětí ve školách, testovací centra měla dostatek volných termínů. Nebolestná návštěva centra bez dětí, které měly pro vstup na Kanárské ostrovy výjímku, nezabrala ani deset minut a výsledek jsme do svých telefonů obdrželi ještě tentýž den.


Pro návštěvu Kanárských ostrovů bylo nezbytné vyplnit řadu dokumentů.

  • Příjezdový formulář
  • Dokument prohlašující bezinfekčnost
  • Dokument potvrzující rezervaci v ubytovacím zařízení splňující přísná hygienická nařízení

Vyplnit tyto dokumenty pro všechny čtyři členy rodiny nějaký čas zabralo, přesto nešlo o nic, co by se nedalo zvládnou. Než tiskárna dotiskla, stáhli jsme do svých mobilních telefonů poslední povinnou aplikaci pro monitorování pohybu osob po Španělském území (alternativa eRoušky).


Od první myšlenky vycestovat uplynulo čtrnáct dní, které se ukazály jako limitní pro vyřízení všeho potřebného. Když jsme z check-listu odklepli předposlední úkol, do odletu zbývalo jen několik málo hodin. Ten poslední, vyplnit formulář sčítání lidu, jsme odklepli v autě cestou na letiště.