Naše cesta do Rakouska

Vstáváme kolem sedmé hodiny ranní a začínáme přemýšlet nad tím, jak se dají všechny věci ve všech místnostech bytu naskládat do jednoho auta. Protože se nám zdá, že to žádné řešení nemá, musíme to zkrátka zkusit.

Sbalit se na cestu, o které nevíme, jak dlouhá bude ani kudy povede, je nelehký úkol. Co vše jsme s sebou vzali popíšeme v dalším článku, věcí však máme opravdu hodně.

Volám si proto posilu a jdeme na to. A podařilo se. Po hodině a půl nošení, skládání, vykládávání a přeskládávání máme vše v jednom autě a střešním boxu. Můžeme vyrazit.

Hraniční přechod křižujeme zcela volně bez kontroly v Mikulově.

A jaké podmínky pro vstup do Rakouska z České republiky nyní platí?

  • Musíte se prokázat negativním PCR testem (stáří do 72 hodin), dokladem o očkování nebo potvrzením o prodělané nemoci. Jakýkoliv z těchto dokumentů musí být v angličtině.
  • Pokud se žádným z výše uvedených dokumentů neprokážete, musíte podstoupit do 24 hodin od příjezdu PCR test v Rakousku. V takovém případě musíte provést také online registraci Pre-Travel-Clearance.
  • Pokud splníte jeden z výše uvedených případů, žádná karanténa vás nečeká.


Více informací najdete na přehledném webu austria.info.

Přímo na hraničním přechodu jsme zakoupili také dálniční známku. Nákup můžete ještě před cestou provést online, platnost však začíná až 18. dnem od zakoupení, což jsme nestihli. V nutných případech můžete zakoupit dálniční známku online s okamžitou platností. Za tuto službu si však společnosti nechávají zaplatit.

Jaké platnosti známek můžete zakoupit a kolik stojí?

  • 10denní – 9,50 Eur
  • 2měsíční – 27,8 Eur
  • Roční – 92,5 Eur

POZOR! Na několika místech v Rakousku je pro automobily do 3,5t zpoplatněn průjezd mimo platnost dálniční známky. Jedná se o některé tunely a horské průsmyky. Platbu můžete provést přímo na mýtné bráně v hotovosti nebo kartou, případně online. Jejich seznam najdete na webu ​​rakousko.cz

Natočených máme zatím kolem 650 kilometrů a nádrž proto zatím nestrádá. Dle zjištěných informací by však ceny pohonných hmot měly odpovídat cenám českým, kolem 1.32 Eur / l benzínu a 1.25 Eur / l nafty.

Do cíle Öblarn, jedné z důležitých vesnic Štýrska přijíždíme navečer. Povolené časy pro check-in jsme bohužel nestihli, po telefonické domluvě jsme se proto domluvili s majitelkou domu na samoobslužném check-in.

Proč je Öblarn důležitou vesničkou Štýrska a co tato kouzelná lokalita nabízí budeme sami testovat. A brzy o tom napíšeme v dalším článku, tak to nezapomeňte sledovat!