Děti a moře
Když jsme poprvé se starším synem, který měl v té době 10 měsíců (ještě neseděl), vycestovali k moři, idylicky jsme si mysleli, že bude nadšený. To se však nekonalo. Brzy jsme zjistili, že pobyt přímo u moře ho moc nebaví, a že by se nejraději celý den koupe v bazénu. Na tuto situaci jsme nebyli moc připraveni. Skoro celou dovolenou jsme strávili v hotelovém bazénu. Pro starší děti (z naší zkušenosti 2+ roky) je moře zábava, jelikož se rádi potápějí, dělají různé vylomeniny a hlavně jim nevadí vlny. Batolata většinou v moři nevydrží právě díky tomu, že se jim voda často dostává do obličeje a je slaná, což jim vadí. Samozřejmě záleží na povaze dítěte, ale s každým dalším seznamováním se s mořem jsou odolnější a postupně se jim koupání začne líbit. Pokud už miminko sedí, můžete ho posadit těsně před moře. Určitě bude fascinované jak mu slaná voda postupně omývá nožičky.
Děti a pláž
Pokud se ptáte, jaký typ pláže je vhodný pro děti, odpověď není zcela jednoznačná. Písečná pláž je krásná, měkká a vstup do moře je bezpečnější. Musíte se ovšem připravit na to, že písek budete mít všichni a všude. A když říkám všude, tak opravdu všude. Písečná pláž skvěle slouží jako obrovské pískoviště, takže je o zábavu postaráno. Je třeba dbát na zvýšenou opatrnost při chození bez bot, protože je písek většinou rozžhavený od slunce. Oblázková pláž skýtá určité výhody. Kromě toho, že nebudete neustále špinaví od písku, se děti zabaví hrou s kamínkama. Velkou nevýhodou je nerovnost a tvrdost povrchu, takže bez karimatky nebo nějaké vyztužené podložky se neobejdete. U takovýchto pláží je pro dětí vždy vhodné obstarat boty do vody.
Co si s sebou vzít na pláž
Nejdůležitější je samozřejmě ochrana před sluncem. Dětem jsme pořídili koupací čepice s SPF ochranou, kšiltem a látkou, která přesahuje uši a zadní část krku. Další stejně důležitou součástí věcí pro pobyt na pláži jsou krémy s SPF faktorem. Pro nás dospělé volíme faktor s aspoň SPF 30, ale pro děti vždy sáhneme po krému s SPF 50 po celou dobu pobytu na slunci. Rádi používáme od Biodermy Photoderm KID pro děti SPF50+ opalovací pěnu. Aplikace je jednoduchá, rychlá a pro děti zábavná, protože vypadá jako šlehačka. Jestliže máte čas, namažte děti už doma, v místě pobytu. Jednak tim dodržíte lhůtu doporučovaných 30 minut doby působení produktu před vystavováním se slunci a taky předejdete vztekající se ceremonii vašeho dítka typu “já už chci do vody”. Pokud jedete opravdu na jih, doporučila bych vzít i tričko s UV faktorem, které využijete nejen ve vodě.
Když jsme byli po druhé v Chorvatsku s téměř dvouletým Šimonkem, měli jsme možnost vyzkoušet plážový stan. Pokud chcete na pláži opravdu strávit celý den, je tento přístřešek jasnou volbou. My jsme ho ovšem moc nevyužili, protože jsme právě zde nestrávili tolik času. Důležitá je volba vhodné podložky. Pokud jsme na oblázkové pláži, s jistotou sáhneme po karimatce či lehátku. Místo klasických ručníků se nám osvědčily velké swaddlery ( my máme značku Loger, ale skvěle poslouží jakékoli jiné), jsou savé a dítě se do něj může zabalit, popřípadě se swaddler může použít jako deka, stínítko atd.
Další součástí vybavení na pláž jsou pomůcky k plavání. Může to být plavací kruh, rukávky. brýle vhodné k potápění, plovací vesta atp. U těchto věcí záleží na věku dítěte, jeho schopnostech a samozřejmě na uvážení rodiče. TIP: pro batolata můžete vzít mini nafukovací bazének, do kterého pomocí kyblíku nalijete vodu. Bazének můžete umístit v podstatě kdekoliv, kde to terén dovolí. Takhle má dítě i vy o zábavu postaráno!
Vždy s sebou bereme nějaké hračky “do písku” a nějaký balónek. To znamená kyblík, lopatku, bábovičky nebo třeba malý bagr.
Nejdůležitější (haha) část plážové tašky je určitě jídlo. Zkuste nabalit co nejvíce pochutin pro děti, například studené ovoce je jasnou volbou. Některé rodiny si berou přenosnou lednici, což je také skvělá volba, pokud na pláři hodláte strávit hodně času. Nezapomínejte na pitný režim.
Všechny tyto “nutnosti” bereme my a vlastně skoro nic víc, jelikož máme ještě opravdu malé děti, které potřebují naši 100% pozornost. Pokud máte větší děti, jistě při celodenním odpočívání na pláži oceníte knížku, časopis, různé hry či jiné věci, které vám dělají radost.
Aktivity u moře a na pláži
Pokud se ptáte, proč přemýšlet nad tím, jak zabavit děti, když jste u moře a už to je zábava sama o sobě, je to prosté. Musíte mi dát za pravdu, že zvlášť batola u jedné aktivity nevydrží příliš dlouho (pokud vaše děti ano, jste šťastlivci). Občas si my, rodiče, snažíme urvat trochu času sami pro sebe, a proto je důležité mít v rukávu nějakou super zábavu pro ratolest každého věku. Téměř všude kolem na vás dýchá adrenalin tamějších atrakcí. Vodní skútry, vodní skákací hrady, windsurfing, vodní šlapadla atd. Pokud máte děti, které jsou dostatečně velcí a samostatní, určitě je na nějaké z těchto lákadel pošlete. Například minulý rok, když jsem byla těhotná a Šimonek měl 2 roky, jsme se vydali na moře na šlapadle a bylo to super.
Na Kanárských ostrovech se syn vypravil s manželem na vodní skútr a nemohli si to oba dva vynachválit ( ještě, že jsem u toho nebyla :D). Kromě potápění, řádění ve vodě a sledování mořských živočichů, si mohou děti vytvořit “své moře” pomocí mokrého písku, který vytvoří přehradu, do které se později nalije voda. Pokud máte milovníka zvířat (aut) jako máme my, může je zahrabávat a znovu objevovat v písku a může svě hračky umývat ve svém soukromém moři. Takhle aktivita, dle naši zkušenosti, zabaví děti na hodně dlouhou dobu. Na písečné pláži si můžete postavit různé stavby, tunely, cesty, zkrátka fantazii se meze nekladou. Pokud trávíte čas na pobřeží z oblázky, vedle házení kamínků nebo skládání po nich můžete také malovat pomocí fix.
Pokud máte milovníka vody, máte skoro vyhráno!
Tipy a rady
- boty do vody- nutnost u kamínkových pláží
- aspoň jednu podpůrnou věc do vody (rukávky, vesta, nafukovací lehátko atp.)
- krém s SPF 50, UV čepice (popřípadě tričko)
- vezměte drobné pochutiny a pití ( můžete koupit i na pláži, ale nevyplatí se to finančně, ještě k tomu, kdyby to mělo být každý den)
- pokud trávíte hodně času na pláži a máte více člennou rodinu, mrkněte na skládací vozíky(vídáme hodně často právě na plážích)
- pokud máte pejska na většině míst jsou pláže přímo pro psy
- pokud máte batole, nasypte do pet lahve pár kamínku a naplňte ji z časti vodu, je to skvělá senzomotorická hračka a je úplně zadarmo
- rozhodně zkuste nějakou místní vodní atrakci, stojí to za to