Istria, Chorvatsko – k národnímu fenoménu Plitvických jezer

Plitvická jezera jsou od roku 1949 vůbec prvním Chorvaským Národním parkem. Roku 1979 byl zapsán do Světového dědictví UNESCO jako nesrovnatelný naturální fenomén, oblast neobvyklé přírodní krásy a estetické hodnoty. Místo je hojně navštěvováno turisty z celého světa a proběhlo zde také natáčení řady známých filmů, jako Vinnetou či Poklad na stříbrném jezeře.

Park jsme navštívili při naší poslední návštěvě Istrie cestou domů. Ačkoliv jsme četli řadu doporučení pro návštěvu parku hned z brzkého rána, naše ubytování bylo vzdáleno několik hodin jízdy a k parku jsme se tak dostali až kolem jedné hodiny odpoledne. A dle zjištěných informací to bylo dobře.

Do parku je možné vstoupit ze dvou míst. Každé z nich nabízí velkokapacitní parkoviště s cenou 10 Kn za hodinu parkování. Nás dovedla navigace ke vstupu 2.

Snadná cesta ke vstupenkám je jejich zakoupení online, pozor však na podmínku nákupu nejméně 24 hodin předem. My jsme skrz zdravotních důvody do poslední chvíle nevěděli, zda se nám podaří park vůbec navštívit a kupovali jsme tak vstupenky až na místě. Park je nejen v sezóně žádaným cílem turistů, doporučujeme proto hlídat aktuální dostupnost vstupenek. Cena vstupenky pro dospělého je 250 Kn, děti do 7 let za vstup neplatí.

U pokladen se nachází restaurace, kterou jsme po čtyřech hodinách v autě rádi využili. Nabídka je podobná spíše fastfoodu, avšak jídlo bylo výborné a za přijatelné peníze.

Prvních několik set metrů k vstupní bráně je pro všechny návštěvníky společných. Poté je na výběr z několika tras, které se liší náročností. Pokud se vydáte nejkratší cestou, která je pro rodiny s dětmi doporučována a zvolili jsme jí také my, našlapete kolem 5 kilometrů, svezete se lodí i speciálním vláčkem/autobusem. Naopak trasa nejdelší vás unaví během 10 až 13 hodin. Přehled tras a jejich srovnání najdete přímo u vstupní brány, poté stačí sledovat rozcestníky s písmenem vámi vybrané trasy. My jsme sledovali písmeno F.

Trasa začíná sestupem k prvnímu jezeru, jehož barva nadchne snad úplně každého. Díky možnosti zapůjčení pramice zde můžete strávit nezapomenutelné chvilky a podívat se do míst, která jiným způsobem neuvidíte. Dle zvolené trasy jezero buď obejdete hezky po svých, nebo můžete využít loďky, která vás přes jezero převeze. Naše trasa F s loďkou počítá a kluci byli z klidné dvacetiminutové plavby nadšeni.

Zakotvili jsme na druhé straně jezera a pokračovali pěšky. Trasa nás provedla kolem vstupní brány č. 1, kde je další možnost zakoupení občerstvení či třeba zmrzliny. Dále se točila kolem několika menších i větších jezer a nádherných panenských vodopádů. Velká část trasy vede po dřevěných chodníčcích bez zábradlí přímo nad jezerem a je proto potřeba dávat pozor především na děti. Na trase je navíc několik schodů a návštěvu s kočárkem bychom určitě nedoporučovali. Ačkoliv jsme pár takových návštěvníků viděli a vstup vám tam samozřejmě povolí, s kočárkem se na celé trase budete zbytečně trápit. Pokud tedy máte možnost, sáhněte raději po nosítku.

Po cca pěti kilometrech chůze nás stezka vyvedla vysoko nad jezera a nabídla nám tak naprosto jedinečné výhledy. Ještě asi kilometr chůze a dorazili jsme ke stanici vláčku/autobusu, který nás přemístil zpět ke vstupní bráně jen pár set metrů od parkoviště.

S dětmi byla trasa F skvělou volbou, kluci byli z loďky i vláčku nadšení a pěší část nebyla zbytečně náročná.

Plitvická jezera by měl vidět opravdu každý.