Gran Canaria, Kanárské ostrovy – písečně duny Maspalomas (6)

Dunas de Las Palomos je přírodní rezervace, které se rozkládá na jihu ostrova. V této nádherné oblasti o rozloze 400 ha se nachází pole živých dun, laguny nebo třeba palmový háj. V některých místech zde přicházejí na své lidé, kteří vyhledávají nudistické či gay pláže. Po těchto dunách se můžete volně pohybovat a dostanete se tak plynule až k pláži přímo u moře.

Naše návštěva této unikátní přírodní rezervace

Na Kanárských ostrovech jsme pobývali asi třetí den, a když jsme si konečně vybalili věci, zabydleli se v domečku a trochu se rozkoukali, řekli jsme si, že bychom se mohli jít projít někam do centra. Nasedli jsme do auta a po chvíli jsme začali míjet cedule s nápisem Las Palomas. Tento název nám přišel sympatický a rozhodli jsme se na slepo někde zastavit. Zaparkovali jsme auto, jedno dítě se vyhouplo za krk a druhého jsme poctivě usadili do nosítka a šli jsme, kam nás nohy zavedou. Zní to až neuvěřitelně, ale zatím jsme absolutně neměli tušení, co se před námi vynoří po zhruba půl kilometru chůze.

”Lásko, podívej se, co to tam je”, řekla jsem manželovi. Sešli jsme po schodech kousek níž a za velkou kamennou stěnou jsme to viděli. Ten obří písečný kolos. Vzalo nám to dech. Martin vzal do rukou pohotově telefon a začal “gůglit”, co to vlastně je a kde to jsme. Zjistili jsme tedy, že to jsou ony písečné duny a nechápavě jsme na sebe zírali a kladli si otázky, kde se tady vzalo tolik písku. Odpověď jsme zanedlouho dostali v článku, který na nás jako první vyplivnul google. Tento písek je tak bílý, protože je tvořený převážně ze zbytků korálů a mušlí. Legenda však praví, že byl zde zaván ze Sahary, což jsme si ze začátku také mysli (třeba, že zde mohl být zavezen). Co si budeme povídat, když stojíte uprostřed tohoto fenomenálního úkazu, není těžké si představit, že se nacházíte na rozžhaveném písku na Sahaře.

Chvilku jsme tu pobyli a užívali si horký písek, který se nám postupně přesypával mezi prsty u nohou. I pro Šimonka to byl velký zážitek, běhal jako o závod sem a tam, a byl nadšený z tak velkého “pískoviště”. 

Jelikož jsme nebyli připraveni, že narazíme na něco tak fantastického, museli jsme odejít z toho místa poněkud brzy. Neměli jsme dostatek jídla a pití pro děti, a znáte to- zrovna, když u sebe nic nemáte, děti mají obrovský hlad a umírají žízní (haha), nedej bože, kdyždítě vykoná velkou potřebu a vy nemáte u sebe plenku. Takže jsme toho neviděli tolik, kolik jsme chtěli. Každopádně to byl jeden z nejsilnějších zážitků na Gran Canaria a vřele doporučujeme navštívit tuto chráněnou oblast.

Tipy a rady

  • pokud byste zde chtěli vyrazit s kočárkem, vede kolem tohoto kolosu dlážděná cesta, ovšem pokud máte možnost, kočár nechte v autě/doma a vydejte se zde pěšky, ať si můžete tuto oázu vychutnat plnými doušky i ve středu Maspalomas
  • můžete si s sebou vzít plavky, protože snadno dojdete až na pobřeží a po docela náročné procházce se můžete svlažit
  • viděli jsme, že přes duny vedou 3 stezky, které vás zavedou buď do palmového háje, k moři a nebo k laguně
  • můžete se podívat na možnost vyjet si na dromedárovi přes Maspalomas
  • rozhodně si vemte dostatek tekutin
  • nezapomeňte na pokrývku hlavy a krémy s UV faktory, protože to sluníčko vážně dost peče