Istria, Chorvatsko – zážitkový den v národním parku Brijuni

Lokalita Istria, Chorvatsko
Vhodné pro kočárky Omezeně
Naše hodnocení

Zážitkový den jsme strávili na ostrově Veliki Brijun, který je hlavním ostrovem národního parku Brijuni. Jeho dalším ostrovem je Mali Brijun a třináct menších ostrůvků.

Loď nás vyzvedla i s kočárkem v protějším přístavu Fažaně, která je od ostrova vzdálená jen tři kilometry. Po klidném Jadranském moři jsme pluli necelých třicet minut. Po příchodu na ostrov se turisté rozdělili do skupin podle jazyku průvodce, k výběru byla angličtina, němčina a chorvatština. Kočárek jsme na požádání průvodce ponechali u infopointu.

Prohlídka začala exkurzí vláčkem, kde jsme se dozvěděli spoustu informací nejen o historii ostrova, ale také o zdejší flóře a fauně. Projeli jsme safari parkem, minuli sídlo, ve kterém strávil bývalý chorvatský prezident Tito téměř tři roky vlády a viděli třeba i nejstarší olivovník v Chorvatsku, který dodnes plodí alespoň malé množství oliv.

Po zhruba čtyřicetiminutové cestě i se zastávkou vedle výběhu jediného žijícího slona v Chorvatsku (před námi se bohužel schoval) jsme se vrátili k přístavu, odkud jsme pokračovali i s průvodcem pěšky. My jsme pokračovali bez kočárku jen s nosítkem, ale možnost vyzvednout si jej byla právě nyní. Navštívili jsme nádherné muzeum zvířat dříve žijících zde na ostrově, ze kterého byli nadšeni nejen dospělí, ale i děti, prošli jsme skrz skalní pevnosti ostrova a skončili u historického kostela.

Přímo na ostrově moc možností občerstvení nebylo a jídlo se tak dalo zakoupit pouze v restauraci a bufetu v přístavu, kde jsme strávili pouze pár prvních a pár posledních minut. Tentokrát jsme tuto informaci neměli a museli jsme proto v přístavu zakoupit alespoň klínek pizzy, příště bychom vzali vlastní větší svačinu.

Než nás vyzvedla loď, využili jsme zastávky v dětském miniparku, kde bylo spoustu zábavy pro děti. Šimonek si nechal pomalovat obličej a Tobiášek si vyhrál s připravenými senzomotorickými hračkami pro nejmenší.

Cestu jsme zakončili opět v přístavu Fažany. Celý výlet stál dospělou osobu 40 EUR s možností prodloužení plavby o 3 hodiny, která obsahovala oběd (grilovanou makrelu nebo maso na grilu i s nápoji) za cenu 50 EUR. Děti do 5 let neplatí nic.

Návštěva národního parku Brijuni opravdu stojí zato. Pokud budete v jednom z protějších pobřeží (Pula, Fažana či severněji směrem k Rovinju), budete mít na výběr z desítek různých společností nabízejících plavby právě na ostrovy Brijuni. 

Mrkněte, co vše výlet zahrnuje a hurá do toho!

Do národního parku Brijuni pořádá plavby spousta společností, které kotví především na protějších březích, tedy v přístavu Fažana či Pula.

Občerstvit se můžete v restauraci u přístaviště. Exkurze vláčkem Vás provede také do místního Safari parku, kde je desetiminutová přestávka poblíž malého bufetu.