TOP 5 míst, která navštívit na jihu Čech

Ať už budete na jihu Čech jenom na skok, anebo zde budete chtít strávit dovolenou, nechte se inspirovat našimi tipy na 5 báječných míst, která se v Jihočeském kraji vyplatí navštívit.

1. České Budějovice 

Krajské město je známé svým výborným pivem a malebnými uličkami v historickém centru. Mezi ta nejzajímavější místa ve městě patří náměstí Přemysla Otakara II., v jehož středu stojí majestátní Samsonova kašna. Na čtvercovém náměstí s rozlohou 1,7 ha se také nachází českobudějovická radnice a spousty nejrůznějších kaváren a restaurací. 

Poblíž náměstí pak najdete Černou věž, která bývá v sezóně zpřístupněna turistům. Vstupenky si zakoupíte na místě a pak vás už čeká „pouhých“ 225 schodů a vy se ocitnete na ochozu s dechberoucím výhledem na České Budějovice a přilehlé okolí.

Milovníci českobudějovického piva můžou navíc navštívit budějovický pivovar a podívat se na výrobu Budějovického Budvaru krok za krokem. 

TIP: Pokud toužíte po netradičním a nezapomenutelném zážitku, vyzkoušejte piknik na střeše Heaven Gym, o kterém jsme se rozepsali na našem webu Objev Svět.

2. Naučná stezka Olšina

Kolem rybníka Olšina, jehož historie sahá až do 15. století, vede nově zřízená stejnojmenná naučná stezka. Během cesty po 7 322 metrů dlouhém okruhu se ocitnete uprostřed šumavských mokřadů, rašelinišť a lesů. Nejlepší je vydat se na stezku od Návštěvnického střediska Olšina, kde se kromě infocentra nachází ještě bezplatné parkoviště a restaurace. Během cesty narazíte na Rybářskou baštu Olšina, kde během letních prázdnin probíhá bezplatná expozice zaměřená na rybářství, zaniklá řemesla a faunu a flóru Boleticka.    

3. Český Krumlov 

Český Krumlov je jedním z největších symbolů jižních Čech. Dominantou města je českokrumlovský hrad a zámek, který se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou. Ke komplexu patří také překrásné zámecké zahrady se známým Otáčivým hledištěm. Mezi další turistické atrakce v Českém Krumlově řadíme bezpochyby také grafitový důl nebo Museum Fotoateliér Seidel. 

Pokud byste však hledali místo, kde nebudou davy turistů, vydejte se na vyhlídku Křížový vrch na Křížové hoře. Kromě nádherného výhledu na historickou část města můžete na vrcholku hory obdivovat osmibokou kapli Panny Marie Bolestné a sv. Kříže z roku 1710. Mapu s vyznačenou trasou vedoucí z historického centra až na vyhlídku najdete zde

4. Kleť

Kleť je nejvyšší horou Blanského lesa a od Českého Krumlova je vzdálená pouhých 6 km. Na vrchol vede hned několik tras, z nichž nejrychlejší cesta začíná na placeném parkovišti v Holubově a vede přímo pod lanovkou. Tu můžete využít v případě, že by se vám nechtělo drápat se až na vrchol pěšky. V poslední době je také velice oblíbené sjíždět Kleť na koloběžkách, které si jednoduše zapůjčíte na vrcholu pod rozhlednou a vrátíte na již jednou zmíněném placeném parkovišti. 

Na samotném vrcholu se po náročném výšlapu můžete občerstvit v Tereziině chatě, navštívit nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách a pokochat se výhledem z Josefovy věže. Pro zájemce je zde také možnost noclehu v pensionu či hostelu

5. Tábor

Návštěvu Tábora můžete začít v Táborském podzemí, které vzniklo již v 15. století a sloužilo především jako úkryt před nepřáteli a prostor na úschovu potravin a piva. Dnes zde probíhají prohlídky, jež začínají v gotickém sálu Staré radnice a končí na druhé straně náměstí pod domem čp. 6. Sobotní prohlídky ve 13:00 jsou navíc ozvláštněné kostýmovaným průvodcem a malými lucerničkami, kterými si návštěvníci svítí na cestu. 

Návštěvu podzemí můžete spojit s prohlídkou expozice „Husité“ v Husitském muzeu

Pro milovníky historie bych pak ještě doporučila hrad Kotnov, který je vůbec tou nejstarší památkou v Táboře. Byl postaven v druhé polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Z původních čtyř věží se dochovala pouze jedna, kterou můžete navštívit a vychutnat si z ní výhled na celé město a přilehlé okolí. 

Milovníci čokolády si užijí interaktivní výstavu v jednom z největších muzeí čokolády v Evropě a na ty nejmenší čeká v Táboře kouzelný svět Skřítkov.

Tento článek byl vypublikován ve spolupráci s cestovním portálem Objev Svět.cz, kde najdete spoustu tipů pro cestování nejen po České republice.