Výlet na nejvyšší horu Štýrska – Dachstein s dětmi.

Dachstein je se svou výškou 2 700 m n. m. nejvyšší horou Štýrska. Úžasné výhledy však nejsou to jediné, co Vás na vrcholku ledovce uchvátí. Bez ohledu na roční období totiž můžete vyzkoušet velmi netradiční atrakce.

Lokalita Schladming, Rakousko
Vhodné pro kočárky Ne
Naše hodnocení

Dachstein je se svou výškou 2 700 m n. m. nejvyšší horou Štýrska. Úžasné výhledy však nejsou to jediné, co Vás na vrcholku ledovce uchvátí. Bez ohledu na roční období totiž můžete vyzkoušet velmi netradiční atrakce.

Lanovka Dachstein Gletscherbahn

Na vrchol Dachstein můžete vyrazit po svých, s dětmi však využijte lanovku Dachstein Gletscherbahn, která je sama o sobě atrakcí. Kabina s kapacitou kolem 50 lidí s vámi vystoupá za méně než 6 minut přes 1000 výškových metrů a v nejvyšším bodě visí bez jediného zvedacího pilíře téměř 210 metrů nad zemí. Pro nezapomenutelný zážitek je kabina konstruována převážně ze skla, ale pokud chcete víc, můžete se svézt na střeše kabiny. Ta má kapacitu až 10 osob a nabízí opravdu nezapomenutelný zážitek.

Místo v lanovce musíte mít předem rezervované na konkrétní den a čas. Učinit tak můžete na webu tickets.derdachstein.at. Lístky můžete rezervovat nebo přímo zakoupit. Ušetříte si tak čas ve frontě u pokladen. Takto zakoupené lístky obdržíte do e-mailové schránky v podobě QR kódů, které turnikety načtou přímo z mobilního telefonu.

Cena lístku (pro obě cesty nahoru i dolů) je 41.5 EUR pro dospělého, pro děti od 6 do 15 let 21 EUR a mládež 15 až 18 let 31 EUR. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Pokud se na výlet vydáte až odpoledne po 13 hod., získáte slevu. Stejně tak slevu získate, pokud cestujete celá rodina (2 dospělí a minimálně 1 dítě).

Ke spodní stanici lanovky můžete dorazit vlastním autem, nebo Vás může přiblížit svozový autobus, jehož jízdní řád najdete na webu rvb.at. Pokud vyrazíte vlastním autem, čeká vás průjezd mýtnou bránou – nic však nemusíte platit. Lístek vezměte na horní stanici lanovky, při návratu je těsně před turniketem zařízení, které Vám lístek označí a mýtné tak neplatíte. Autem dorazíte přímo ke spodní stanici lanovky, parkoviště je zcela zdarma.

Sky Walk

Ihned po opuštění lanovky vyjdete na ocelovou plošinu. Pokud se vydáte vpravo, dostanete se přímo na vyhlídkovou plošinu se skleněným podlahovým oknem, které vám nabídne výhled pod nohy na téměř 250 metrů hluboký skalní povrh Hunerkogelu. Po stranách jsou k dispozici lavičky, kde si můžete odpočinout a užít si pár krásných chvil s výhledem na vrcholky Alp.

Sky Walk je zcela zdarma.

Visutý most (Suspension Bridge)

Suspension Bridge je nejvyšší visutý most Rakouska. Nabízí nejen unikátní výhledy na okolní vrcholky, ale také volný pohled dolů přes skalní povrch Dachsteinu. Přechod mostu je zcela bezpečný a můžete jej přejít i se svými dětmi. Protože je zde však výška opravdu velká a pohled dolů může způsobit nevolnost, přechod s dětmi dobře zvažte. Pokud byste dostali strach až po průchodu turniketu, před vstupem na most, není třeba se obávat, turniketem se můžete vrátit i zpět.

Cena za přechod Suspension Bridge, včetně dalších atrakcí, je dle věkových skupin 10, 8 a 5,5 EUR. Vstupenka se dá zakoupit přímo u turniketu nebo online. Pokud zakoupíte vstupenku přímo s lanovkou, získáte slevu.

Pokud zakoupíte lístky online, do e-mailé schránky obdržíte voucher ve formátu PDF. Soubor si uložte (nebo udělejte snímek obrazovky), turniket z něj přečte čárový kód přímo z Vašeho mobilního telefonu.

Schody do “nikam” (Stairway to nothingness)

Stairway to nothingness je atrakce bezprostředně za Visutým mostem a vstupenka je proto společná. Čtrnáct schůdků vás dovede na skleněnou plošinu do výšky, která již nemusí být pro každého, pod nohama máte 400 metrů hloubky. I tato atrakce je přístupná s dětmi a je zcela bezpečná. Náš Šimonek byl nadšený, pro některé děti (nebo rodiče) však může být takový pohled opravdu nepříjemný a procházku po těchto netradičních schůdkách proto dobře zvažte!

Ledový palác (Ice Palace)

Palác je ukryt pod trvalou pokrývkou ledu téměř 6 metrů hluboko. Unikátní ledový palác z roku 2007 uchvátí nejen Vás, ale i Vaše děti spoustou nádherných vyřezávaných soch. Vstoupit do něj můžete přímo z předešlých atrakcí nebo druhým turniketem vzdáleným jen necelých 30 metrů od stanice lanovky. Vstupné spadá pod společnou vstupenku s atrakcemi výše.

V roce 2020 proběhla úprava paláce a průchod ním tak představuje jakousi cestu časem. Projděte kolem dinosaurů k egyptskému faraonovi, kolem vynálezu lokomotivy či žárovky až k prvnímu přistání na Měsíci.

Lyžování

Pokud se na Dachstein vydáte mimo léto, užijete si také perfektní lyžovačku. Dachstein je totiž pokrytý přírodním sněhem od podzimu do jara. Díky několika sjezdovkám si zde přijdete na své, ať už jste zkušení lyžaři či začátečníci.

Restaurace

Na vrcholku Dachsteinu nechybí ani restaurace. V nabídce najdete spoustu jídel i nápojů a ačkoliv jsou zde ceny trochu vyšší, kafíčko ve výšce přes 2 000 m n. m. s výhledem třeba až do České republiky je prostě jedinečný zážitek!

Navštívit Dachstein by měl každý, kdo se Rakouskému Štýrsku alespoň trochu přiblíží. Nabízí totiž zcela jedinečné zážitky pro celou rodinu. Tak až vyrazíte, nezapomeňte na teplé oblečení, v takové výšce je prostě zima!

Na vrchol Dachstein můžete vyrazit po svých, s dětmi však využijte lanovku Dachstein Gletscherbahn, která je sama o sobě atrakcí.

Dorazit můžete vlastním autem, nebo Vás může přiblížit svozový autobus, jehož jízdní řád najdete na webu rvb.at. Pokud vyrazíte vlastním autem, čeká vás průjezd mýtnou bránou – nic však nemusíte platit. Lístek vezměte na horní stanici lanovky, při návratu je těsně před turniketem zařízení, které Vám lístek označí a mýtné tak neplatíte.

Parkovat je možné zdarma přímo u spodní stanice lanovky.

U horní stanice lanovky se nachází restaurace, kde si můžete vybrat z bohaté nabídky jídel i nápojů, včetně alkoholických drinků.

 

Lanovka

Dospělí
EUR
Mládež
EUR
Děti
EUR
Výstup a sestup   41.50   31.00   21.00
Výstup a sestup po 13:00   36.50   27.50   18.50
Pouze výstup nebo sestup   25.00   19.00   12.50

Atrakce

Dospělí
EUR
Mládež
EUR
Děti
EUR
Suspension Bridge, Stairway to nothingness a Ice Palace   10   8   5.5

Aktuální ceník najdete na stránkách derdachstein.at