Menorca, Baleárské ostrovy – první dny na ostrově (1)

Na ostrov Menorca jsme letěli z ostrova Gran Canaria, s jedním mezipřistáním na hlavním letišti Španělska – Madridu. Kontrast mezi Kanárskými ostrovy a Menorcou byl obrovský, přesto jsme si i tento panenský ostrov zamilovali.

První minuty na ostrově nebyly příjemné. I přes veškerou snahu se nám nepodařilo dohledat jasné podmínky k návštěvě Baleárských ostrovů, která jsou stejně jako Kanárské ostrovy autonomním společenstvím Španělska. Stejně marná byla snaha dovolat se na českou ambasádu ve Španělsku, několik nepřijatých hovorů ani vzkaz v záznamníku nevzbudil jakoukoliv reakci úředníků.

Ačkoliv jsme vyplnili spoustu formulářů a měli přímo z letiště negativní výsledky PCR testů, nestačilo to. Po příletu nás do země vstoupit nenechali. K našemu štěstí byl personál velmi příjemný a umožnili nám přesunout se na prázdné lavičku na okraj letištní haly, kde nám pomohli s vyplněním chybějícího dokumentu, příjezdovým formulářem s úpravou přímo pro Menorcu. Více než hodinové zdržení naštěstí nebylo problémem ani pro řidiče, který nám k letišti přistavil rezervované auto a vyřídil s námi všechny potřebné dokumenty.

Cesta z letiště trvala kolem čtyřiceti minut a již první pohledy přesně souhlasily s našim očekáváním. Chudší ostrov s panenskou přírodou, perfektními plážemi a převážně bílými osadami. Silnice byly povětšinou velmi hezké a provoz na nich minimální.

Když jsme dorazili do našeho nového dočasného domečku s názvem Vila Abril, byli jsme nadšeni. Moderní prostorná vila s velkým hlubokým bazénem a zahradou nás uchvátila. Hostitelka Juana byla velmi milá paní a přestože nemluvila anglicky, domluvili jsme se zcela bez problému, jak se říká “rukama nohama”.

První dny na ostrově byly ve znamení lenošení, nemohli jsme se totiž nabažit pláží, které se v zátokách skrývaly všude kolem nás. Písek na nich je nádherně bílý a voda křišťálově čistá.

Navštívili jsme také hlavní město Maón, krásné starobylé město se spoustou půvabných uliček a historických památek, které je obklopeno největším přírodním přístavem ve středomoří. Kluci si vyhráli hned na několika dětských hřištích a společně jsme využili i venkovní workoutové hřiště nedaleko vesničky San Luis. Hned čtvrtý den jsme stihli navštívit také jeden ze zdejších přírodních rezervací de s’Albufera des Grau. 

Menorca si nás získala za několik málo prvních dní. Panenská příroda, ničím nerušené soukromí a spousta zajímavých turistických míst patří mezi naše preference. Přestože zde zdaleka není tolik živých atrakcí jako na předchozím ostrově Gran Canaria, o zábavu nebylo nouze. O tom ale zase v další kapitolách.