Gran Canaria, Kanárské ostrovy – dotek slunce z Roque Nublo (4)

Když jsme ráno snídali banánové placky s lesním ovocem a rozhodovali se, zda vyrazíme na pláž či raději do přírody, ještě jsme netušili, jak moc pro nás bude rozhodnutí znamenat.

Na nebi se pohupovaly obláčky, za které se občas schovalo sluníčko a na ostrov tak vrhlo stín. Počasí bylo na výlet do přírody naprosto ideální, bylo tedy rozhodnuto.

Roque Nublo, kam jsme se vydali, je jednou z ikon Kanárských ostrovů, nachází se v obci Tejeda a svou výškou 1813 metrů nad mořem patří mezi nejvyšší místa ostrova. 

Do batohů jsme sbalili jídlo, vodu, teplejší oblečení, cestovní doklady, kameru a nosítko pro Tobiáška. Ačkoliv byl teplý den, vrcholky hor sahají do velkých nadmořských výšek a bývá zde výrazně chladněji. Teplejší oblečení je proto vždy dobrým základem na cestu.

Batohy do auta, kluky do sedaček a mohli jsme vyrazit.

Cesta s nezapomenutelnými výhledy nás vedla přes malé vesničky Taurito, El Hornillo, Los Pasitos či Mogán. Po hodině jízdy jsme začali stoupat do hor. Cesta byla klikatá a místy velmi úzká. Srázy padaly desítky metrů dolů téměř okamžitě za silnicí, přesto naše pozornost směřovala jinam. K horám a skálám kolem nás. K horám, které vyzařovaly takovou sílu a energii, že ji neumíme popsat slovy.

Pár zastávek pro fotku naší cestu zdržely a na parkoviště jsme dorazili po dalších čtyřiceti minutách. K vrcholu Roque Nublo vede několik stezek, my jsme však kvůli dětem zvolili tu nejkratší, která začíná přímo na parkovišti u hlavní silnice.

Stezka startovala vedle kiosku nabízejícího dárkové předměty, ovoce i nealkoholické nápoje. Někteří turisté nabídky využívali, my jsme však měli vše potřebné v batohu a mohli jsme vyrazit.

Pomalým tempem jsme stoupali po místy zpevněné a místy nezpevněné stezce dlouhé necelé dva kilometry. Pokud nejste ostřílení turisti, nebojte se, nejde o žádný náročný výšlap a na vrcholu budete i se zastávkami pro focení během hodinky. Ačkoliv stezka vede po celou dobu prostředkem skály, k okraji často není daleko a zatímco tak Kristýna měla v nosítku Tobiáška, já měl za krkem Šimonka.

Proč je toto místo vyhlášeno za zvláštní přírodní oblast jsme pochopili v okamžiku, kdy jsme dokončili poslední krůčky k vrcholu. Pokud nám Gran Canaria dech zpomalila, Roque Nublo nám jej zcela zastavilo. Výhled na jakoukoliv světovou stranu byl jedinečný a nezapomenutelný.

Na vrcholu jsme strávili celou hodinu. Díky mapám v mobilních telefonech jsme mohli hledat a pojmenovávat okolní vrcholky, které mají pro ostrovany speciální význam. Další čas jsme strávili focením pro známé, a to i s vědomím toho, že fotografie zdaleka nezachytí pocity, které námi prostupovaly.

Cesta dolů byla s dětmi po nezpevněném povrchu, především v horních částech stezky, náročnější. Šli jsme proto velmi opatrně a k autu dorazili během dalších čtyřiceti minut.

Mezi nejkrásnější místa na světě, které jsem měl možnost navštívit, považuji Norský hřeben Bessegen a Guatemalský národní park Tikal. Nyní musím tento seznam rozšířit. Roque Nublo k nim nepochybně patří.

Tipy a rady

  • S kočárkem se zde dostat nedá, cestujte proto s nosítkem či krosnou pro děti.
  • Terén je bezpečný a nenáročný, vlastním tempem proto dosáhne k cíli opravdu každý.
  • Na trase není možnost pro zakoupení občerstvení, nezapomeňte proto sbalit svačinu a pití!.
  • Rokle je umístěna ve vysoké nadmořské výšce a počasí zde může být odlišné, nezapomeňte proto alespoň jednu vrstvu oblečení navíc.